
Когато усещаш, че раждането започва, може да се чудиш какво да трябва да направиш. На правилното място си – ще разбереш веднага, но нека първо уточним понятията.
Сигурно си чувала, че началото на раждането се нарича латентна фаза. „Латентна“ означава “скрита” и “незабележима”.
Тази ранна фаза се случва бавно и постепенно, особено при жените, които ще стават за първи път майки.
Може да започне да се изявява с контракции, които са нерегулярни, на редки интервали, краткотрайни и не много болезнени.
Усещането в началото може да бъде повече като стягане, напрежение и дискомфорт в коремната област.
Някои жени обаче споделят, че в латентната фаза изпитват силна, подобна на менструалната, болка, а други – болка или напрежение в кръста.
Какво можеш да правиш в латентната фаза на раждането, за да преминава леко, докато дойде време за болницата?
-
- Почивай колкото е възможно повече и опитай да поспиш.
-
- Ако си жадна, освен вода, подходящи също са кокосовата вода и електролитните напитки.
-
- Ако си гладна, хапни нещо леко и малко (въглехидратите и захарта се усвояват по-бързо и лесно, и дават енергия).
-
- Използвай техники за облекчаване на дискомфорта като дишане по време на контракция, смяна на позите, разходка, релаксация, медитация.
-
- Може да слагаш топли компреси върху долната част на корема и кръста, за да намалиш болката и напрежението.
-
- Душът също има обезболяващ ефект и може да ти действа отпускащо.
-
- Ако имаш подкрепа (партньора или от дула), обясни кое те кара да се чувстваш най-комфортно и удобно, за да ти помагат да си почиваш, да заемаш удобни пози или да се движиш, докато дойде време за болницата.
Трябва ли да тръгнеш към болницата, когато раждането започва?
Ако не си се разбрала друго с лекаря си и се чувстваш добре, можеш да останеш вкъщи, докато контракциите не се установят на всеки 5 минути, с продължителност по 1 минута, в продължение на 1 час.
Внимание! Уведоми лекаря (акушерката) си и отиди в болницата, ако:
-
имаш съмнение за изтичане на води, дори без да имаш контракции
-
усещанията ти рязко се променят или контракциите бързо стават болезнени, продължителни и чести
-
получиш подобно на менструалното кървене (различно от тапата)
-
не усещаш движенията на бебето
-
чувстваш силен страх и тревога.

